Dlaczego nie warto kupować "idealnych" samochodów używanych?

Przy zakupie samochodu używanego ograniczone zaufanie to absolutna podstawa. Sprzedający, szczególnie Ci zawodowi, robią wszystko, co w ich mocy, żeby nie wzbudzić w nas żadnych wątpliwości, przygotowują więc perfekcyjnie sprzedawane auta i niestety, maskują też często wady. Dzisiaj pochylimy się właśnie nad tym jak nie dać się w ten sposób podejść.

Ślady zużycia to dobry znak

Jeśli kupujesz starszy samochód używany, naturalne jest, że będzie on posiadał jakieś ślady użytkowania. Delikatne otarcia we wnętrzu, drobne rysy na desce rozdzielczej czy minimalne zabrudzenia to zazwyczaj dobry znak. Wszystko dlatego, że jeśli nie zostały zamaskowane, to prawdopodobnie właściciel nie ma nic do ukrycia. Sprzedaj samochód taki, jakim jest. W przypadku wewnętrznej perfekcji sprawa ma się często na odwrót i wymaga od nas dokładnego sprawdzania każdego detalu. Najważniejsza jest sprawność mechaniczna, nieperfekcyjne wnętrze możesz zawsze łatwo i stosunkowo niedrogo poprawić. Wystarczy wybrać się do salonu, którego specjalizacją jest kompleksowy auto detailing. Warszawa ma sporo takich miejsc.

Nie daj zwieść się idealnemu lakierowi

Każdemu sprzedającemu zależy na zrobieniu maksymalnie dobrego pierwszego wrażenia. Z tego względu nigdy nie wolno sugerować się wyglądem. Jeśli oglądany przez Ciebie samochód pomimo spędzenia wielu lat na drogach prezentuje się niczym prosto z fabryki, sprawdź faktyczny stan lakieru profesjonalnym miernikiem. Rzadko zdarza się, by samochody przeznaczone na sprzedaż były poddawane właściwej naprawie blacharskiej czy lakierowaniu. W większości zewnętrzna perfekcja to tak naprawdę iluzja, która zemści się po roku czy dwóch koniecznością kosztownych napraw. Jeśli nie masz pewności, wybierz auto brzydsze, ze spłowiałym lakierem, rysami czy minimalną korozją. Do dawnej świetności taki samochód przywróci profesjonalna renowacja lakieru samochodowego. Ty z kolei nie będziesz musieć się martwić ukrytymi wadami.

Zadbaj po zakupie

O wygląd samochodu można zadbać po zakupie, tak samo, jak o podstawowy serwis. Z tego względu nie warto kierować się nim przy wyborze. Najważniejszą kwestią jest zawsze sprawdzenie historii pojazdu oraz jego stanu technicznego. Historię można zweryfikować przez wiele aplikacji lub w państwowym systemie CEPiK. Stan techniczny - na stacji diagnostycznej. Z reguły znacznie lepszym wyborem jest samochód nieperfekcyjny. Wiedząc, co tak naprawdę kupujesz konieczne naprawy czy renowację lakieru możesz wliczyć w koszt zakupu. Wówczas nic Cię nie zaskoczy, będziesz mieć pewne auto, które posłuży Ci bezproblemowo i bez niespodziewanych wydatków przez długie lata. Szczególnie jeśli zadbasz dodatkowo o odpowiednią konserwację i zabezpieczenie lakieru, takie jak powłoki ceramiczne. Kraków ma kilka zaufanych salonów, które się nimi zajmują, naprawdę warto.

Podsumowując, jeśli kupujesz samochód używany, zachowaj maksymalną ostrożność i nie daj zwieść się perfekcyjnemu wyglądowi. Auta wyglądające gorzej są często w znacznie lepszym stanie, warto więc się nimi zainteresować. O aspekt estetyczny można przecież łatwo zadbać po zakupie.