Hulajnoga to już nie tylko jedna z ulubionych dziecięcych zabawek. To też środek transportu coraz chętniej wybierany przez dorosłych. Dobrze sprawdza się w miastach, pozwalając na szybkie przemieszczanie się i omijanie korków, to również forma rekreacji i sposób na budowanie więzi rodzinnych.
DLA ZDROWIA
Jazda na hulajnodze nieelektrycznej pozytywnie wpływa na kondycję. Pozwala zrzucić zbędne kilogramy, trenuje mięśnie nóg, brzucha i pleców. Wybierając tę formę, dotleniamy organizm, a potrzeba zmiany nogi co jakiś czas sprawia, że mięśnie pracują i rozwijają się symetrycznie. Hulajnogi nie są jednak dla każdego. W czasie intensywnej jazdy obciążają głównie kolana, dlatego osoby, które mają z nimi problemy, powinny uważać i starać się ich nie przeciążać. Najnowszym trendem jednak jest elektryczna hulajnoga – ta nie ma większego wpływu na zdrowie, poza samym dotlenianiem organizmu na świeżym powietrzu, pozwala jednak znacznie szybciej się przemieszczać. Wyboje i inne nierówności mogą po dłuższym czasie mieć wpływ na kręgosłup i sprawiać jego ból, jednak na płaskich i gładkich powierzchniach hulajnoga nie obciąża ani jego, ani stawów. Pod tym względem w zestawieniu wypada lepiej niż jogging, więc jeżeli ktoś nie może biegać przez bóle w stawach, hulajnoga będzie dla niego dobrym rozwiązaniem.
W CIĄGŁYM RUCHU
Trend jazdy na hulajnodze przybył do Polski z USA i Wielkiej Brytanii. Zaczęto je doceniać, ponieważ ułatwiają one przemieszczanie się w miastach mocno zurbanizowanych, w których prężnie działają różne formy komunikacji miejskiej. Wykorzystuje się je również jako środek transportu wewnętrznego, który pozwala szybko manewrować między budynkami czy korytarzami większych placówek. Hulajnoga będzie więc idealnym prezentem nie tylko dla dziecka, ale i osoby dorosłej, nastawionej na ciągły ruch. Hulajnogę łatwo zapakować, zmieści się w ładnym pudełku (ozdobionym na przykład decoupage). Ponieważ można ją złożyć i nie waży też ona wiele, da się dojechać nią na przystanek autobusowy, skorzystać z komunikacji miejskiej, a potem znów rozłożyć sprzęt i dostać się do celu. Warto też mieć na uwadze, że hulajnogę łatwo zapakować do samochodu. Omija się nią korki, podróżuje po terenach zabudowanych, parkach, skrótach i przez uliczki, gdzie nie wjeżdżają samochody i nie dojeżdżają tramwaje czy autobusy. Jazda na hulajnodze jest również znacznie łatwiejsza do opanowania niż ta na rolkach lub deskorolce – łatwiej na niej utrzymać równowagę, a sam proces nie jest skomplikowany.
Wystarczy się jedynie… odpychać.