JAK BEZPIECZNIE ZEZŁOMOWAĆ AUTO?

Prędzej czy później przyjdzie moment, w którym użytkowane przez nas auto nie nadaje się już do użytku. W takim wypadku jesteśmy zmuszeni je zezłomować. Choć dla niektórych posiadaczy czterech kółek opcja ta może wydawać się brutalna, nie decydując się na nią, nie będziemy mogli wyrejestrować nieużytecznego do jazdy samochodu.
Często zdarzają się sytuacje, że na stronach internetowych i w różnego typu czasopismach (najczęściej lokalnych) widzimy reklamę warsztatów i zakładów, które oferują odkupienie nieużytkowego samochodu za kilkaset złotych – przykładowo, „odkupię auto złom (Jędrzejów – Miesięcznik Lokalny) za 200zł”. Klientom wydawać by się mogło, że to świetna opcja – pozbyć się samochodu, którego zezłomowanie mogłoby okazać się dość drogie i skomplikowane. Jednak za łapczywość, według przysłowia, traci się dwa razy – firmy oferujące takie usługi najczęściej są nierzetelne i nie mają odpowiednich zezwoleń, a więc nawet jeżeli kupią Twój samochód, nadal nie będziesz mógł wyrejestrować pojazdu, a więc będziesz musiał wciąż regulować składki za OC.

TYLKO LEGALNIE

Nie da się uniknąć złomowania, jeżeli chcemy wyrejestrować samochód i ściągnąć z siebie brzemię regulowania składek ubezpieczeniowych. Złomowanie jednak wiąże się z szeregiem różnego rodzaju obowiązków. Rzetelna firma złomująca pomoże Ci sobie z nimi poradzić; poznasz ją po tym, że będzie kierowała do Ciebie prośby o dokumenty takie jak dowód osobisty oraz dowód rejestracyjny pojazdu, którego zechcesz się pozbyć. Profesjonalne firmy dbające o dobre imię zakładu i właściwe utrzymanie ruchu branżowego samochodowego w Polsce zgodzą się przyjąć do zezłomowania samochody, które posiadają numer VIN lub numer nadwozia, podwozia albo ramy oraz takie, które mają unieważniony dowód rejestracyjny. Dodatkowo firmy poświadczą też odpowiednim oświadczeniem (którego kopię możemy otrzymać), potwierdzającym zezłomowanie pojazdu. Firmy te w terminie do siedmiu dni roboczych muszą przesłać jeden egzemplarz zaświadczenia o demontażu do wydziału komunikacji urzędu gminy, w którym została dokonana ostatnia rejestracja samochodu.

Widzisz już, że z legalną firmą złomowanie nie jest takie trudne? Twoim jedynym obowiązkiem jest oddać samochód do kasacji, a następnie skierować się z otrzymanymi od firmy dokumentami do wydziału komunikacji urzędu gminy i złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. Nic skomplikowanego!