Hulajnoga wyczynowa różni się od swojej klasycznej, rekreacyjnej siostry przede wszystkim budową i zastosowaniem. Dla kogo jest ona przeznaczona? Kiedy możemy zacząć swoją przygodę z jazdą w stylu freestyle?
HULAJNOGI WYCZYNOWE – CHARAKTERYSTYKA
Hulajnoga wyczynowa może na pierwszy rzut oka przypominać hulajnogę klasyczną, ponieważ różni się od hulajnogi rekreacyjnej jedynie wytrzymałością. Ze względów bezpieczeństwa zazwyczaj nie posiada ona możliwości regulacji wysokości i nie może zostać złożona. Hulajnogi wyczynowe dzięki twardszym materiałom i zaawansowanym systemom kompresji często ważą znacznie więcej niż zwykła hulajnoga. Niektórym użytkownikom przy pierwszym spotkaniu może wydawać się to dziwne – przecież hulajnogi przeznaczone do jazdy na skateparku powinny łatwiej fruwać, a więc być lżejsze. Jest to jednak błąd.
Hulajnogi wyczynowe charakteryzują się również krótszym podłożem (tzw. „deckiem”), ponieważ to na nim łatwiej robić akrobacje w powietrzu, chociażby obracając się. Hulajnogi wyczynowe często mają także zamontowane tak zwane pegi – aluminiowe lub stalowe rurki dokręcane do osi kół, ułatwiające grindowanie (czyli ślizganie po murkach czy poręczach).
HULAJNOGI WYCZYNOWE – GOTOWIEC CZY CUSTOM?
Hulajnogi wyczynowe można kupić w całości – w takim przypadku są to tak zwane „gotowce” – albo złożyć samodzielnie z zakupywanych osobno części. Są to tak zwane hulajnogi „custom”. Kupując gotową, w pełni sprawną hulajnogę złożoną przez producenta, masz pewność, że jest ona zdecydowanie bardziej bezpieczna. Ten typ hulajnóg wyczynowych polecany jest dla tych, którzy dopiero teraz zaczynają z nimi swoją przygodę. Natomiast w przypadku, gdy interesuje nas „custom”, musimy zwrócić uwagę na to, jakie części potrzebuje właśnie taka hulajnoga (Warszawa, Kraków czy Wrocław to miasta, w których najłatwiej znaleźć odpowiednie elementy do złożenia, dość łatwo znaleźć je także w Internecie).
Oczywiście poza posiadaniem samych części, musimy również posiadać odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie, które pozwolą nam samodzielnie poskładać naszą wymarzoną hulajnogę. Warto zapoznać się z opiniami i poradami ekspertów, dostępnymi w sieci, w tym w serwisie YouTube. To tam znajdują się tutoriale na temat złożenia własnej hulajnogi. Powodzenia!