Sprowadzenie auta z zagranicy – formalności

Chcesz sprowadzić auto z zagranicy? W takim razie koniecznie dowiedz się, jakie formalności trzeba dopełnić, aby móc jeździć zagranicznym autem po Polsce. Przejrzyście prezentujemy zbiór najważniejszych informacji, dzięki którym wypełnienie dokumentów i realizacja niezbędnych płatności będzie samą przyjemnością.  Zapraszamy do lektury.

Jak ściągnąć samochód do Polski?

Jeśli możesz już wsiąść w zakupione auto, to w pierwszej kolejności należy pomyśleć o ubezpieczeniu OC. Na szczęście nie ma konieczności wykupienia całorocznego ubezpieczenia. W sytuacjach sprowadzania aut wystarczy wykupić ubezpieczenie krótkoterminowe, obowiązujące przez 30 dni. Tyle czasu ma właściciel świeżo nabytego pojazdu z zagranicy na przyjazd do Polski. W tym terminie musi także nastąpić przerejestrowanie pojazdu i wykupienie obowiązkowego OC. Ważny jest także temat tablicy rejestracyjnej. Jeśli nabyte auto ma stare tablice, wtedy można wykupić samo ubezpieczenie. Może się jednak zdarzyć, że stary właściciel zdążył już wyrejestrować auto. Wtedy pozostaje wrócić pojazdem na lawecie – nie ma możliwości podróży bez aktualnych tablic rejestracyjnych.

Obowiązkowa akcyza

Zazwyczaj ściąganie aut z zagranicy generuje ogólne oszczędności środków pieniężnych. W porównaniu z zakupem tego samego modelu używanego dane statystyczne, że można zaoszczędzić średnio 10-15 tys. złotych na transakcji. Jednak minusem sprowadzania auta jest konieczność uiszczenia opłat. Przykładem jest akcyza. Kwota jest wyliczana na podstawie pojemności silnika. Właściciele, którzy chcą wjechać na teren Polski muszą zapłacić za pojazd z silnikiem o pojemności 2000 cm3 akcyzę w wysokości 3,1% wartości auta, potwierdzonej na dowodzie zakupu. Powyżej 2000 cm3 pojemności właściciele niestety, muszą zapłacić aż 18,6%. Uregulowanie płatności musi nastąpić w ciągu 14 dni dnia zakupu auta za granicą. Warto pamiętać, aby celnik wydał wszystkie pokwitowania, aby moc dalej procedować rejestrację auta w Polsce.

Jakie opłaty pojawiają się przy ściąganiu auta z zagranicy?

Z uwagi na to, że auto jest z zagranicy, to trzeba w pierwszej kolejności otrzymać uwierzytelnione tłumaczenia dokumentów od samochodu. W tym celu należy się udać do tłumacza przysięgłego. Koszt usługi realizowanej przez tłumacza kosztuje ok. 200 zł. Po otrzymaniu tłumaczeń i opłaceniu akcyzy oraz otrzymaniu zaświadczenia o przeprowadzeniu badania technicznego (150 zł), można się udać do właściwego urzędu. Zazwyczaj sprawy związane z rejestracją auta załatwia się w wydziale komunikacji. Wydanie wszystkich dokumentów w Polsce w wyniku rejestracji wiąże się z opłatami kształtującymi się na poziomie ok. 600-700 zł.