Zbiór wiedzy na temat sprowadzania samochodu z zagranicy

Sprowadzenie samochodu z zagranicy jest od lat praktykowane przez Polaków. Nie ma co się zresztą dziwić, ponieważ na zagranicznych rynkach można znaleźć tańsze auta w lepszym standardzie niż te dostępne u polskich handlarzy. Zagraniczne auta cieszą oczy na polskich drogach, jednak aby doszło do ostatecznego sprowadzenia pojazdu, trzeba pamiętać o wielu kwestiach. Najważniejsze z nich wskazaliśmy właśnie w tym artykule.

Umowa kupna-sprzedaży

Bez względu na to, w jakim stanie jest sprowadzone auto, trzeba pamiętać o przygotowaniu umowy kupna-sprzedaży, która swoimi zapisami ochronić nowego właściciela. Umowa oprócz klasycznych zapisów spotykanych przy takich motoryzacyjnych transakcjach musi uwzględniać wzmianki o późniejszej rejestracji pojazdu. Aby sam proces rejestracji był możliwy umowa, musi zostać sporządzona w dwóch egzemplarzach w języku polskim. Jeśli umowa pierwotna zostanie opracowana w języku obcym, wtedy trzeba będzie skorzystać z usług tłumacza przysięgłego. Przeprowadzenie tłumaczenia uwierzytelnionego będzie koniecznością, aby w urzędzie (wydziale komunikacji) przyjęli wszystkie dokumenty potrzebne do rejestracji.

Powrót samochodem za kierownicą czy na lawecie?

Istnieje kilka sposobów, pozwalających sprowadzić auto z zagranicznego rynku. Nowy nabywca auta może sam pojechać po auto i wrócić nim do Polski, zlecić transport za pomocą lawety lub poprosić o transport firmę specjalizującą się w sprowadzaniu aut (opcja zwłaszcza korzysta przy ściąganiu auta z USA). Każde sprowadzanie samochodów z zagranicy według powyższych sposobów ma swoje wady i zalety. Przy czym warto zwrócić uwagę, że indywidualny dojazd do granicy polskiej zagranicznym autem przez nowego właściciela jest możliwy, gdy auto jest zarejestrowane i ma krótkoterminowe OC (obowiązujące przez 30 dni). Warto doprecyzować, że ubezpieczenie tymczasowe OC służy wyłącznie do bezpiecznego dojazdu właściciela do docelowego kraju. Użytkowanie pojazdu po polskich drogach wymaga wykupienia pełnego ubezpieczenia OC. Jeśli poprzedni właściciel wyrejestrował auto, trzeba będzie skorzystać z usługi laweciarza lub firmy transportowej.

Rejestracja zagranicznego samochodu w Polsce

Po dokonaniu obowiązków opłat w urzędach czas odwiedzić Urząd Miasta a dokładniej wydział komunikacji. To właśnie w tym wydziale trzeba złożyć wszystkie niezbędne dokumenty (także otrzymane od tłumacza przysięgłego), pozwalające zarejestrować auto lub przerejestrować z wcześniejszego właściciela na siebie. Opłaty w tym przypadku są stałe. Zwykłe czynności urzędnicze związane z rejestracją wymagają wpłacenia 256 złotych, jeśli chcemy klasyczne tablice rejestracyjne. Imienne tablice rejestracyjne wymagają uiszczenia już 1176 zł.